Mimo, iż nasz kraj znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej co raz częściej doskwierają nam tropikalne temperatury. Domy i mieszkania szybko się nagrzewają. Zaczynamy się w nich po prostu dusić. A otaczające nas przedmioty narażone są na blaknięcie. Nic więc dziwnego, że poszukujemy różnych rozwiązań, które by nas przed tym uchroniły. Jednym z nich jest montaż zewnętrznych lub wewnętrznych żaluzji fasadowych. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na wkomponowanie ich w niemal każdy budynek. Uatrakcyjniają one fasadę i nadają jej nowoczesny wygląd. Co więcej, ograniczają koszty jakie ponosimy na działanie klimatyzatorów (jeśli takowe posiadamy) i zwiększają ich wydajność.
Montaż żaluzji nie jest ograniczony tylko do budownictwa mieszkaniowego. Sprawdzą się również w biurowcach, sklepach, kawiarniach czy restauracjach.
Budowa
Zbudowane są z płaskich aluminiowych listew (inaczej lamel), odbijających promienie słoneczne. Są odporne na warunki atmosferyczne dzięki specjalnej powłoce lakierniczej. Dostępne są w dwóch kształtach zbliżonych do litery:
- C o szerokości 80 mm lub 50 mm (nawiązują do żaluzji poziomych, pochodzących z lat 90. XX wieku),
- Z o szerokości 90 mm (pozwalają skuteczniej odbijać promienie słoneczne, zapewniając jednocześnie mniejsze zaciemnienie pomieszczenia; po złożeniu zajmują mniej miejsca; ich dodatkowym atutem są uszczelki, które wyciszają żaluzje przy bardzo wietrznej pogodzie).
To, co wyróżnia żaluzje spośród innych systemów to możliwość regulacji kąta nachylenia lamel. Dzięki temu sami decydujemy o stopniu zaciemnienia pomieszczenia. Oczywiście można je podnieść częściowo (np. do połowy wysokości okna) lub całkowicie w razie zaistnienia takiej potrzeby.
Sam mechanizm zakrywa blacha osłonowa lub specjalna kaseta w kształcie owalnym albo prostokątnym (podtynkowa lub natynkowa).
Obsługa
Do wyboru są dwa napędy: manualny i elektryczny. Ten pierwszy wymaga od nas użycia siły własnej (poruszamy korbą). W tym drugim przypadku pracę za nas wykonuje silnik. Steruje się nim przy pomocy wyłącznika lub też pilota (działa w oparciu o fale radiowe). Może być uzupełniony o system detekcji przeszkód i oblodzenia, co jest bardzo pomocne podczas użytkowania żaluzji zimą. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć mechanizm żaluzji do napędu inteligentnego. Wówczas o ich ustawieniu decydujemy używając smartfona, tabletu lub komputera.
Sposób montażu
W zależności od sposobu montażu wyróżniamy kilka typów żaluzji fasadowych:
- tradycyjne (poruszają się po aluminiowych prowadnicach listwowych lub stalowych linkach),
- podtynkowe (znajdują się pod ociepleniem budynku, dlatego też powinniśmy się na nie zdecydować już na etapie projektu z uwagi na konieczność przygotowania odpowiednich nadproży oraz otworów okiennych),
- naokiennie (konstrukcję zakłada się wraz z oknem; podobnie jak w przypadku modelu podtynkowego decyzja o ich zakupie musi zapaść w odpowiednim momencie np. przed wymianą stolarki okiennej),
- samonośne (spoczywają na prowadnicach, zaś osłona jest montowana do konstrukcji okna lub fasady budynku; montuje się je podobnie jak rolety zewnętrzne).