Czy wiesz, że okna odpowiadają w 80% za nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia oraz w 30% za straty ciepła? Warto zatem pochylić się nad rozwiązaniami, które przyczyniłyby się do zmniejszenia naszych rachunków za energię – chociażby rolety zewnętrzne. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, bowiem dodatkowo ochrania przed:
- wzrokiem sąsiadów,
- próbą włamania,
- nadmiernym hałasem dochodzącym z zewnątrz,
- owadami, ale tylko w tych modelach, które zostały wyposażone w moskitierę (posiada osobne sterowanie).
Świetnie sprawdzają się w domach, mieszkaniach (szczególnie tych na parterze i ostatnim piętrze), siedzibach firm i szeroko rozumianych budynkach użyteczności publicznej.
Montaż
Jak sama nazwa wskazuje montuje się je na zewnątrz budynku, ale w taki sposób, że nie dotykają szyby. Jeśli chcesz, by idealnie komponowały się z budynkiem i tworzyły z nim jedną całość warto wybrać rolety podtynkowe. Niestety to rozwiązanie w budynkach już ukończonych wymaga sporych modyfikacji, dlatego też w takim przypadku polecamy drugi model: rolety natynkowe. Zakłada się je we wnęce okiennej lub na ścianie.
Materiał
Te osłony okienne narażone są na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych takich, jak słońce, deszcz, śnieg, grad, czy wiatr. Dlatego też zbudowane są z najwyższej jakości materiałów, by zapewnić ich jak najdłuższą żywotność. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, by móc je najlepiej dopasować do elewacji budynku.
Obsługa
Istnieją dwa sposoby opuszczania i podnoszenia rolet zewnętrznych: manualny i elektryczny. Ten pierwszy oparty jest na systemie korbowym – niezbędna jest zatem praca własna, drugi – na silniku sterowanym za pomocą pilota. Oczywiście mechanizm osłon można doposażyć chociażby w czujnik zmierzchu, czy sterowanie czasowe lub zintegrować z automatyką domową. Wówczas obsługa ich będzie jeszcze prostsza i przyjemniejsza.