Rolety rzymskie

Już w starożytności szukano sposobów, by w domu uchronić się przed słońcem czy pyłem. W tym celu wieszano w oknach mokre tkaniny. Miały one do spełnienia tylko jedną funkcję – ochronną. Taka jest geneza rolet rzymskich. Obecnie nie tylko ograniczają ilość wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych i światła z latarni ulicznych, ale też pozwalają uciec od spojrzeń sąsiadów i pełnią bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrza.

Materiał

Do produkcji tekstylnych rolet rzymskich używa się materiału zasłonowego lub firanowego. Układa się on w eleganckie warstwy (tj. fałdy) po ich zwinięciu, zaś po opuszczeniu do samego dołu stanowi jedną płaszczyznę.

Przed dokonaniem zakupu należy zdecydować się jaką ma posiadać grubość, fakturę, wzór i kolor. Istotny jest również sposób wykończenia – prosty lub z falbaną. Opcji jest tyle, że ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia i styl, w którym urządziłaś/eś mieszkanie czy dom.

Pragniemy w tym miejscu przypomnieć Ci o zasadzie kontrastu. Jeśli ściany w pomieszczeniu są jednolite postaw na tkaniny wzorzyste i odwrotnie.

Sposób zawieszenia

Rolety rzymskie można zamontować na:

  • ścianę (będzie to dobra opcja jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu nie posiadasz karniszy),
  • sufit (sposób ten polecamy do małych okien lub niskiego wnętrza, które chcesz optycznie powiększyć),
  • ramę okienną (nie wiercimy w niej żadnych nieestetycznie wyglądających otworów, a to dzięki specjalnym wsuwanym uchwytom – to metoda całkowicie bezinwazyjna, znajdująca zastosowanie zwłaszcza w kuchni i łazience),
  • karnisz (jeśli go posiadasz i nie myślisz o demontażu to rolety na tunel lub szelki będą świetnym rozwiązaniem).

Mechanizm podciągania

Istnieją dwa podstawowe typy mechanizmów służące do regulowania wysokości rolet wewnętrznych:

  • sznurkowy (aby zatrzymać roletę w pożądanym przez nas miejscu trzeba zablokować sznurek poprzez ustawienie go równolegle do ściany; zmienia on swoją długość w zależności czy podnosimy, czy opuszczamy roletę; przy szynie natomiast widoczne są górne przelotki oraz hamulec),
  • łańcuszkowy lub też koralikowy (pozwala na bardziej precyzyjne, płynne ustawienie rolety; łańcuszek nie zmienia swojej długości, zaś górne przelotki i hamulec schowane są w kasecie).

W obu przypadkach istnieje możliwość wyboru strony, po której ma się znajdować (standardowo – prawa). Nie ma również konieczności poddawania ich specjalnym zabiegom konserwacyjnym.

Rolety rzymskie dzień noc / duo

Niektórzy nie wyobrażają sobie domu czy mieszkania bez zasłon i firan. Interesującą dla nich alternatywą i ciekawym urozmaiceniem wnętrza są rolety rzymskie dzień noc, szczególnie tam, gdzie jest mało miejsca. Czasem nazywane są one roletami rzymskimi duo, a to dlatego, że składają się z dwóch materiałów – grubszego i bardziej subtelnego. Ten pierwszy jest w stanie zaciemnić pomieszczenie aż do 95% w trakcie słonecznego dnia i tym samym zapewnić skuteczną ochronę przed jego nagrzaniem. Idealnie sprawdzi się do sypialni, salonu telewizyjnego, czy pokoju dziecięcego (zwłaszcza, gdy trzeba wytłumaczyć dziecku, że musi iść spać mimo świecącego na niebie słońca). Dostępny jest w różnych wariantach kolorystycznych (nie tylko szarym czy czarnym). Drugi materiał jest znacznie cieńszy (najczęściej to woal) i jego zadaniem jest zapewnienie prywatności przy jednoczesnym doświetleniu pomieszczenia. Posiadają dwa osobne mechanizmy dzięki czemu to Ty decydujesz kiedy chcesz którego użyć.

Sprawdź trendy rolet rzymskich

Top