Jeszcze nie tak dawno trudno było sobie wyobrazić mieszkanie czy dom bez firan i zasłon, choć wymagają one sporego nakładu pracy. Nic więc dziwnego, że ciągle poszukuje się alternatywnych rozwiązań, by zaoszczędzić czas i siły niezbędne przy ich zawieszaniu, upinaniu, praniu i prasowaniu. Do nich należą m.in. rolety dzień noc, zyskujące co raz bardziej na popularności ze względu na swoją funkcjonalność i estetyczny wygląd. Można je spotkać zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i pomieszczeniach biurowych. Ich bogaty wybór kolorystyczny sprawia, że będą pasowały do każdej aranżacji wnętrza.

Sposób działania
To połączenie dwóch materiałów ułożonych w sposób naprzemienny – jednolitego, pełniącego funkcję zaciemniającą pomieszczenie oraz siatki przepuszczającej światło, ale zapewniającej jednocześnie prywatność. To Ty decydujesz o ich ułożeniu względem siebie i kontrolujesz stopień nasłonecznienia w pomieszczeniu. W razie potrzeby roletę można całkowicie zwinąć.
Montaż
Ten rodzaj rolet wewnętrznych można zamontować we wnęce okiennej, na ścianie lub do sufitu. Istnieje również sposób całkowicie bezinwazyjny – dzięki specjalnym uchwytom wsuwanym na ramę okienną. W przypadku okien posiadających górny wywietrznik haczyki zastępowane są specjalną płytką z taśmą.
Mechanizm
Mechanizm łańcuszkowy zapewnia płynną pracę. Może się znajdować zarówno po prawej, jak i po lewej stronie rolety. Zależy to od Twoich preferencji. Jeśli tradycyjny sposób obsługiwania rolet nie jest dla Ciebie interesujący zawsze istnieje możliwość zamontowania sterowania elektrycznego. Używasz wówczas pilota lub aplikacji w telefonie.
Dodatkowe elementy
Uchylając okno wolnowisząca roleta dzień i noc odstaje od niego. Jest też narażona na podmuchy wiatru. Dla miłośników kwiatów to rozwiązanie nie do przyjęcia, ale i na to znajdzie się rada, a nawet dwie:
- kaseta z prowadnicami czyli bocznymi listwami przymocowanymi do ramy okiennej (są dostępne w kilku wariantach kolorystycznych, by dobrze je dopasować do wystroju wnętrza; świetnie się sprawdzą w pomieszczeniach wymagających dokładnego zasłonięcia okien – chociażby w pokoju dziecięcym czy sypialni, ale również w gabinetach lekarskich czy salonach kosmetycznych),
- boczne prowadzenie żyłkowe (nie rzuca się w oczy, a jednocześnie utrzymuje roletę blisko okna – można zatem kłaść na parapecie co tylko komu się podoba).