Okna z PCV są obecne na polskim rynku od ponad 40 lat i cieszą się ogromną popularnością. Na każdym kroku widać tego potwierdzenie – wystarczy przejść się po najbliższym osiedlu mieszkaniowym. I nie ważne czy będzie to w mieście, czy na wsi.
Warto w tym momencie zadać sobie podstawowe pytanie: w czym tkwi ich fenomen? Czy rzeczywiście to opcja godna uwagi? Na ten ogromny sukces, czyli przeważający udział w rynku, złożyło się kilka cech produktu.
Przestępna cena
Na pierwszym miejscu znajduje się cena, ale warto tutaj zaznaczyć, że nie wszystko co tańsze jest gorsze. Niższy koszt zakupu okien PCV w porównaniu do alternatywnych rozwiązań wynika po części z większej konkurencji wśród producentów, a po części z wykorzystywania tańszego materiału niezbędnego do ich wytworzenia. Mowa tu o tzw. regranulacie. Tworzywo to pozyskuje się z recyklingu m.in. starych, zużytych okien plastikowych. Zaskoczony? Nie są one zatem tak nieekologiczne, jak co po niektórzy twierdzą.
Bezobsługowość
Profile okien drewnianych należy poddawać raz na kilka lat żmudnym procesom konserwującym. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku materiału jakim jest PCV – nie musimy się o to w ogóle martwić, dlatego często mówi się o takich oknach jako bezobsługowych. Jedyne co należy wykonać to raz na jakiś czas wyregulować i nanieść smar na ruchome elementy okuć (by nie wydawały irytujących dźwięków podczas otwierania i zamykania). Są to jednak czynności konieczne przy wszystkioch oknach niezależnie z czego zostały wykonane.
Wprawdzie niepotrzebna jest ich konserwacja, ale warto pochylić się nad opcją posiadającą dodatkową nakładkę aluminiową od zewnątrz. Zapewnia ona ochronę profili przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a tym samym przed ewentualnym zżółknięciem.
Odporność na wilgoć
To idealne rozwiązanie dla pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci takich, jak łazienki, kuchnie, piwnice, pralnie, ogrody zimowe. Produkty wykonane z PCV nie mają właściwości higroskopijnych, czyli prościej mówiąc nie wchłaniają chociażby pary wodnej znajdującej się w powietrzu. Nie ma zatem obaw, że sobie nie poradzą w takich warunkach.
Różne listwy przyszybowe
Istnieje możliwość wyboru kształtu listwy przyszybowej. Dostępne są trzy modele: klasyczny (na kant), round-line (zaokrąglony) i retro-line (ozdobny, tj. z falką).
Ciepła ramka
Inną opcją są szyby bez lub z tzw. ciepłą ramką. To specjalna rama, której zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia panującego na zewnątrz z ciśnieniem wewnątrz szyby zespolonej. Co to daje? Ogranicza skraplanie się pary wodnej, zmniejsza ryzyko pojawienia się niechcianej pleśni i zapewnia odpowiednią izolację termiczną.
Specjalne uszczelki
Uszczelki występują w dwóch wariantach kolorystycznych do wyboru: czarnym lub szarym. W narożach zamontowano dwie ze sobą zgrzane po to, by uniknąć pojawienia się mostków termicznych (czyli szczelin, przez które ucieka z pomieszczenia ciepło). W niektórych wariantach pojawia się także trzecia uszczelka umiejscowiona w samej ramie. Stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi.
Różnorodność kolorystyczna
Wbrew obiegowej opinii okna PCV to nie tylko klasyczna biel. Na życzenie klienta profile mogą zostać pokryte specjalną folią w jednolitym kolorze lub też imitującą przeróżne gatunki drewna. Pozwalają zatem spełnić nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.
Akredytacja
Przyszłość należy do budynków pasywnych, czyli takich, które odznaczają się bardzo niskim zużyciem energii cieplnej, ale jednocześnie zapewniających najwyższy komfort termiczny ich użytkownikom. Dlatego też oferujemy okna posiadające certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (w Polsce to jedyna jednostka mająca akredytację Passivhaus Institut Darmstandt).
Wady
Nie ma produktu idealnego. Plastik posiada wyższy wskaźnik rozszerzalności liniowej od drewna. Nie jest on jednak aż tak bardzo istotny dla klienta, chyba że decyduje się na samodzielny montaż okien. Warto to mimo wszystko zostawić fachowcom, którzy zajmują się takimi sprawami na co dzień. Poza tym drobnych zarysować ram nie da się niestety naprawić. W przypadku budynków, gdzie zastosowano wentylację grawitacyjną okna z PCV mogą okazać się zbyt szczelne. I na to jednakże znajdzie się rada – montaż okuć z funkcją rozszczelniania / mikrowentylacji. Pozostaje jeszcze kwestia przewodzenia ciepła. Plastik z wtopionymi stalowymi elementami będzie po prostu zimniejszy od drewna. Fizyki nie da się oszukać.
Dla kogo?
Wybór okien z PCV będzie słuszną decyzją jeśli:
- posiadasz minimalistyczne podejście do życia,
- wolisz swój wolny czas przeznaczyć na coś innego niż sprzątanie i zabiegi konserwujące,
- nie masz nic przeciwko produktom z masowej produkcji,
- nie planujesz dużych przeszklonych powierzchni (plastik jest czuły na wysokie temperatury),
- nie musisz kupować okien o nietypowych kształtach.
Materiały dla Ciebie – Katalogi okien