Okna drewniane

Drewno do produkcji okien wykorzystywane jest już od setek lat. Wprawdzie w latach 80. XX wieku zostało zepchnięte na boczne tory przez plastik, ale śmiało można powiedzieć, że obecnie przechodzi swój renesans. To właśnie drewniana stolarka okienna staje się synonim dobrego smaku i luksusu. 

Rodzaje drewna

Materiał używany do produkcji pochodzi tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Do podstawowych gatunków zaliczamy: sosnę dąb, meranti. Bardziej prestiżowe są jednak te, pochodzące z egzotycznych krajów: mahoń sapele, iroko, teak i orzech amerykański. Lista ta nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwości.

Szyby

Oferujemy okna drewniane dwuszybowe lub trzyszybowe o różnej dźwiękochłonności. Inne będą bowiem niezbędne w domu czy mieszkaniu zlokalizowanym w uliczce osiedlowej, a inne przy głównym trakcie, drodze szybkiego ruchu czy autostradzie. Możliwy jest również wybór szyb przeciwsłonecznych i dekoracyjnych. Ciekawą propozycją są tzw. szyby bezpieczne, które składają się ze szkła laminowanego. Mimo silnego uderzenia i wyraźnego pęknięcia szklana tafla zachowuje swoją spójność i nie rozsypuje się na mniejsze kawałki. W ten sposób minimalizujemy ryzyko pokaleczenia się, ale też utrudniamy złodziejowi dostanie się do pomieszczenia. Kolejną opcją jest tzw. ciepła ramka. Służy do wyrównywania ciśnienia wewnątrz szyby zespolonej z ciśnieniem zewnętrznym. Co z kolei zmniejsza ryzyko skraplania się pary wodnej na powierzchni szyby, powstawania pleśni oraz obniża koszty ogrzewania. Wykonana jest ze specjalnego materiału izolacyjnego lub stali szlachetnej w tej samej kolorystyce co rama okienna.

Szczebliny / szprosy

Z nami możliwy jest również montaż okien ze szczeblinami, potocznie zwanymi szprosami. To nic innego jak listwy poprzeczne i podłużne, które dzielą skrzydło okienne na mniejsze części. Są one używane od wieków i dodają elewacji elegancji. Wyróżniamy ich trzy typy:

  • międzyszybowe (jak sama nazwa wskazuje wstawia się je między szyby),
  • konstrukcyjne (listwy montuje się w skrzydło, a tafla szkła składa się z mniejszych części),
  • wiedeńskie lub inaczej naklejane (nakleja się je na szybę, ale tafla szkła stanowi całość).

Okucia

Jeśli chodzi o stosowane okucia zaufaliśmy m.in. austriackiej firmie MACO, obecnej na rynku od 1947 roku oraz niemieckiej firmie Winhaus, która działa od 1854 roku. Stawiamy na najlepszych dlatego też mamy dostęp do najnowszych trendów jakim są np. okucia niewidoczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient zyskuje dużą swobodę w doborze koloru okien i wnętrz (osłony standardowych zawiasów posiadają ograniczoną paletę barw). Z kolei rodzinom z małymi dziećmi polecamy technologię „Tilt-First”. Na czym ona polega? W tradycyjnym oknie przekręcając klamkę o 90° następuje jego rozwarcie. W w/w technologii uzyskuje się ten efekt dopiero po przekręceniu klamki o 180°, czyli do pionu.

Lakier

Zastosowanie najnowocześniejszych technologii gwarantuje równomierne nałożenie lakieru nawet w trudno dostępnych miejscach. Mając na uwadze zdrowie domowników do tego celu używa się nieszkodliwych lakierów PPG, Teknos i Anker.

Zalety okien z drewna

Współczesne okna znacznie różnią się od tych sprzed 10 czy 20 lat. Charakteryzują je znacznie lepsze parametry, wprowadzono nowe technologie. Wśród ich zalet należy wymienić:

  • niski współczynnik przenikania ciepła,
  • wysoki współczynnik infiltracji powietrza (jest to istotny parametr przy montażu wentylacji grawitacyjnej),
  • mała rozszerzalność liniowa (niemal 10-krotnie niższa w porównaniu do plastiku),
  • obojętność elektrostatyczna ram (ważna dla alergików, bo nie przyciągają kurzu),
  • odporność na działanie warunków atmosferycznych,
  • możliwość montażu systemu antywłamaniowego,
  • bogata paleta barw,
  • dowolność kształtów,
  • możliwość naprawy drobnych uszkodzeń mechanicznych (zarysowań),
  • przyjazne dla środowiska (chociażby dlatego, że do ich produkcji zużywa się znacznie mniej energii niż do okien PCV),
  • idealna harmonia z drewnianym wyposażeniem wnętrz.

Wady

Cena okna drewnianego jest wprawdzie wyższa od plastikowego, ale trzeba pamiętać, że za nią kryje się wysoka jakość produktu. Wymaga ono również odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, ale jeśli o to zadbamy będzie nam służyć przez wiele, wiele lat.

Materiały dla Ciebie – Katalogi okien

Firma Kowalczyk
Firma Urzędowski
Firma Lanko

Sprawdź trendy okien drewnianych

Top
X