Innowacyjne rozwiązania w stolarce okiennej

Okna w domu lub mieszkaniu powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także pasować stylistycznie do elewacji i wykończenia wnętrz .Dobrym rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniej palety kolorystycznej na poziomie całego domu.
To właśnie stolarka okienna nadaje charakter fasadzie budynku i jest integralną częścią wystroju pomieszczeń.
Decyzja o zakupie okien podyktowana jest z reguły jednym z dwóch powodów: montażem w nowym budynku, bądź wymianą już istniejących. O ile, w nowym budownictwie mamy na etapie projektu pełną dowolność w doborze kształtów, rozmiarów, czy też usytuowania okien względem stron świata, o tyle, remontując budynek musimy liczyć się z pewnymi kompromisami jeśli chodzi o wybór stolarki okiennej. Z naszym poradnikiem dobierzesz okna, które będą jednocześnie praktyczne najlepiej komponowały się z wnętrzami.
Chwytaj każdy promień słońca
Naturalne światło słoneczne ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Wyzwala w organizmie endorfiny, czyli hormony szczęścia oraz normuje dobowy rytm dnia. Odpowiednie nasłonecznienie wnętrz znacząco zmniejsza także rachunki za ogrzewanie oraz energię elektryczną w zimie.
W zależności od charakteru pomieszczenia, ilość światła może być bardziej, lub mniej pożądana. Jeśli jesteśmy w trakcie projektowania nowego domu, dobrze jest ustawić budynek i okna względem stron świata tak, aby salon, kuchnia, pokoje dziecięce znajdowały się od południowej, południowo-zachodniej strony. W tych pomieszczeniach spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, naturalnie więc chcielibyśmy w nich zatrzymać światło słoneczne jak najdłużej. Natomiast optymalnym miejscem na sypialnie, będą pokoje po północnej, lub północno-wschodniej części domu. Takie umiejscowienie, powoduje, że wieczorem panuje w nich kojący cień i jest chłodniej. Jeśli nie mamy możliwości zmiany położenia konkretnych pomieszczeń w budynku, a chcemy dostarczyć do wnętrza więcej światła, doskonałym rozwiązaniem będą specjalne konstrukcje ram okiennych. W serii okien DPP-70 LumiaLine są one węższe od standardowych, przez co mają większą powierzchnie oszkloną i zapewniają nawet do 22% więcej światła. Kolejnym sposobem jest zamontowanie w oknach specjalnych szyb Eclaz o większej przepuszczalności promieni słonecznych. Dzięki temu możemy poprawić dostęp do światła i zwiększyć zyski cieplne w pomieszczeniach, gdzie nie możemy pozwolić sobie na większe przeszklenia.
Bądź eko i oszczędzaj na rachunkach
Przez powierzchnie przeszklone straty ciepła w domu są zazwyczaj większe niż przez ściany. Aby łatwiej utrzymać w pomieszczeniach optymalną temperaturę i poprawić bilans energetyczny budynku, warto zainwestować w okna energooszczędne – czyli takie, których wartość współczynnika przenikania ciepła U jest jak najniższa. Pozwalają one ograniczyć ilość energii potrzebnej na ogrzanie pomieszczeń, co pozytywnie wpływa na ekologię i stan naszego portfela.
Na dobre parametry termoizolacyjne okna ma wpływ klika czynników. Jednym z nich jest pakiet szybowy, czyli liczba i rodzaj zastosowanych szyb. Rzadko obecnie spotyka się pakiety dwuszybowe – najpopularniejsze są pakiety trzyszybowe, niektórzy decydują się także na pakiety czteroszybowe. Ważne są także: wyposażenie okien w ciepłą ramkę oraz odpowieni rodzaj gazu, który wypełnia przestrzenie między szybowe – pakiet szybowy wysokiej jakości powinien być wypełniony gazem szlachetnym. Na izolację termiczną okna wpływ mają także grubość i jakość profilu okiennego, uszczelki – okna energooszczędne często wyposażone są w dodatkowe uszczelki – oraz zastosowane okucia.
Dobierz okna do charakteru budynku
Stolarka okienna może doskonale podkreślić styl, w duchu którego zaprojektowano konkretny dom albo wręcz przeciwnie – nadać budynkowi zupełnie nowy charakter, urozmaicić go, sprawić, że jego wygląd stanie się bardziej oryginalny. Upragniony efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu konkretnego materiału czy koloru z bogatej palety dostępnych barw. Ciekawym rozwiązaniem może być wybór dużych przeszkleń, niekonwencjonalnych kształtów lub dodatków, takich jak np. szprosy. Sprawdzony przepis na spójny wygląd elewacji to także dopasowanie okien do innych jej elementów, takich jak drzwi, balkony czy dach.
Na rynku stolarki okiennej prym wiodą produkty wykonane z PVC. Połączenie bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych oraz niewygórowanej ceny powoduje, że większość klientów decyduje właśnie na okna wykonane z tego materiału. Podejmując decyzje zakupowe, warto zainteresować się jednak również ofertą okien wykonanych z drewna lub aluminium. Ich zastosowanie doskonale podkreśli styl domu i wnętrz.