Jak wybrać odpowiednie drzwi przesuwne do swojego domu?

Drzwi przesuwne to nie tylko wygoda i nowoczesny wygląd. To przede wszystkim sposób na oszczędzenie przestrzeni, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, gdzie tradycyjne drzwi rozwierane nie mieszczą się. Posiadanie szkła jako części projektu drzwi może zwiększyć funkcjonalność i estetykę, ale tylko wtedy, gdy zostanie wykonane prawidłowo!
Do wyboru jest ogromna gama wzorów drzwi szklanych, ale także różne rodzaje szkła, które pełnią różne role. Aby Ci pomóc, podaliśmy kilka pomocnych wskazówek dotyczących wyboru drzwi z elementami szklanymi.
Określ funkcję pokoju zanim wybierzesz odpowiednie szkło do swoich drzwi, zapoznaj się z jego przeznaczeniem i ograniczeniami dostępności, które pomogą Ci określić możliwy wynik, który chcesz.
Mogą to być drzwi łączące jadalnię z kuchnią, więc szkło musi przepuszczać dużą ilość światła. Być może drzwi wejściowe otwierające się na salon, co oznacza, że lepiej byłoby mieć matowe szkło z grubszą glazurą.
Zdecyduj, jakie drzwi chcesz Dzięki dzisiejszym innowacyjnym projektom domów istnieje mnóstwo opcji do wyboru. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów drzwi, które uzupełnią posiadanie szkła.
Drzwi przesuwne sprawdzają się szczególnie dobrze w trudnych miejscach, np. tam, gdzie otwory drzwiowe zostały zaprojektowane zbyt blisko siebie, przez co tradycyjne skrzydła drzwiowe mogą się wzajemnie blokować. Modele przesuwne są również idealne do przestrzeni przechodnich.
Drzwi przesuwne chowane w ścianę
Obecnie na rynku oferowane są dwa systemy drzwi przesuwnych: chowane w ścianę i naścienne. Warto zapytać o najnowsza ofertę lub zerknąć na naszą sekcje inspiracji.
Drzwi chowane w ścianę można wykonać na dwa sposoby:
Przed wykuciem wnęki w istniejącym murze, w którą będą wjeżdżać drzwi -rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić większą przestrzeń, ale trudniejsze do wykonania.
Budowę przy istniejącej ścianie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych tworzącej wnękę dla drzwi -mimo przeznaczenia części pomieszczenia na zabudowę i tak oszczędza się więcej przestrzeni, niż w przypadku tradycyjnego skrzydła drzwiowego.
Drzwi przesuwne naścienne
Zdecydowanie łatwiejsze w adaptacji od drzwi chowanych w ścianie są przesuwne drzwi naścienne. Z powodzeniem można je zamontować samodzielnie, gdyż nie ma potrzeby prowadzenia prac murarskich. Zazwyczaj wystarczy wiertarka, poziomnica i śrubokręt. Drzwi nie chowają się wprawdzie we wnęce, a nasuwają na ścianę, zatem nie można w polu ich działania postawić np. szafy, jednak mimo to pozwalają zaoszczędzić sporo przestrzeni, ponieważ ich otwarcie nie zabiera przestrzeni w pomieszczeniu.
Polecamy także: Innowacyjne drzwi przesuwne z ukrytą prowadnicą
Drzwi przesuwne a wykończenie podłogi
Warto wiedzieć, że decydując się na drzwi przesuwne nie trzeba rezygnować z wybranego sposobu wykończenia podłogi. Większość z oferowanych na rynku systemów posiada jedynie górną szynę nośną, na której, na wózkach podwieszone są skrzydła drzwiowe. Drzwi nie stykają się z podłogą, zatem można ją wykończyć w dowolny sposób.
Drzwi przesuwne jednostronne i dwustronne
Wyróżniamy dwa sposoby zamykania drzwi przesuwnych – jednostronny lub dwustronny. Drzwi dwustronne wymagają miejsca do schowania skrzydeł po obu stronach otworu drzwiowego. W przypadku drzwi jednostronnych miejsce na wsuwanie skrzydła potrzebne jest po jednej stronie. Na rynku można spotkać również drzwi jednostronne dwuskrzydłowe rozsuwane teleskopowo, co wymaga zamontowania szyny dwutorowej, szerszej od jednotorowej.
Zastosowania drzwi przesuwnych
Systemy przesuwne mogą posłużyć nie tylko jako drzwi do pomieszczeń. Dobrze sprawdzają się także w roli ruchomych ścianek działowych, dzielących większe wnętrza na mniejsze części. Dekoratorzy wnętrz proponują zastosowanie drzwi przesuwnych:
między salonem a holem – pozwalają na uzyskanie szerokiego pola widzenia, powiększając optycznie salon. Bogata oferta wzornicza umożliwia zaaranżowanie reprezentacyjnego przejścia, które w razie potrzeby można zamknąć i podzielić wnętrze.
między dwoma pokojami średniej wielkości – po rozsunięciu drzwi zyskujemy efekt jednego, dużego pomieszczenia, zmieniając tym samym wymiar i funkcje wnętrza, np. pokój dzienny połączony z jadalnią sprawi wrażenie przestronnego salonu.