Można śmiało stwierdzić, że drzwi techniczne to takie skrzydła do zadań specjalnych. Ich parametry, właściwości, konstrukcja, materiał sprawiają, że będą w stanie zapewnić właściwą ochronę nawet w najtrudniejszych warunkach. Mowa tutaj o miejscach nieogrzewanych, stanowiących łatwą pokusę dla złodziei, o podwyższonym ryzyku wystąpienia zaprószenia ognia czy zalania, z wysokim poziomem wilgotności powietrza (na poziomie do 90%), gdzie panuje wysoka temperatura (nieprzekraczająca jednak 65°C) lub emitowane jest promieniowanie rentgenowskie etc.

Gdzie je zamontować?
Dlatego też w budynkach mieszkalnych stosuje się je jako wejście do garażu, na strych czy do pomieszczeń gospodarczych (piwnicy, spiżarni, kotłowni). Można je spotkań w przychodniach, gabinetach lekarskich, szpitalach, urzędach, szkołach, przedszkolach, muzeach, hotelach, obiektach gastronomicznych, saunach, basenach, biurach, gabinetach, serwerowniach, czy w budynkach magazynowych.
Drzwi antywłamaniowe
Przed wyborem odpowiedniego modelu skrzydła należy zastanowić się jaką rolę ma pełnić w budynku. Jedną z najbardziej powszechnych jest ochrona przed włamaniem. Proponujemy produkty certyfikowane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej i Instytut Techniki Budowlanej.
Drzwi antywłamaniowe dzielimy na sześć klas RC – od 1 do 6, gdzie ta ostatnia jest w stanie uniemożliwić dostanie się do budynku osobom niepowołanym, posługującymi się elektronarzędziami o dużej mocy przez około 20 minut. Rekomendujemy modele o klasie co najmniej RC3.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak:
- konstrukcja drzwi (czy jest ona wzmocniona prętami),
- bolce antywyważeniowe,
- zawiasy (mocne, w liczbie co najmniej 3),
- zamki (minimum 2, które ciężko rozwiercić),
- przeszklenie (pancerne).
Drzwi przeciwpożarowe
Jeśli chcemy zapewnić skuteczną ochronę pomieszczenia przed pożarem powinniśmy rozważyć drzwi posiadające odpowiednią klasę odporności ogniowej min. EI30. Na rynku dostępne są jeszcze następujące modele: EI15, EI45, EI60, EI90, EI120, a nawet EI180. Liczba widoczna przy symbolu EI jest bardzo ważna – to czas liczony w minutach, w którym drzwi stanowią barierę nie do przebicia – im wyższa, tym lepsza. Zyskujemy więcej czasu na przyjazd służb ratunkowych czy przeprowadzenie ewentualnej ewakuacji. Szanse na ocalenie przedmiotów (zwłaszcza tych najcenniejszych) znajdujących się wewnątrz danego pomieszczenia też znacząco wzrastają.
Najbardziej popularne są stalowe drzwi ppoż, ale mogą być wykonane również z drewna czy aluminium. Występują w wersji jednoskrzydłowej i dwuskrzydłowej. Część modeli posiada przeszklenia. Nic nie stoi też na przeszkodzie by umieścić w nich systemy przeciwwłamaniowe, czy takie dodatkowe elementy jak: elektrorygiel czy zamek elektryczny.
Drzwi wahadłowe
W budynkach użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu czy lokalach gastronomicznych montuje się drzwi wahadłowe, które również znalazły się w naszej ofercie. Wyróżnia je spośród innych drzwi sposób otwierania – na obie strony poprzez popchnięcie i samoczynne zamknięcie. Przez to zazwyczaj nie posiadają klamek, uchwytów czy gałek. W razie zaistnienia potrzeby można zamontować zamek blokujący skrzydła. Przeszklenia występują najczęściej w formie bulaju (okrągłego okna charakterystycznego dla okrętów). Rozwiązaniem godnym polecenia jest pokrycie drzwi specjalną powłoką ułatwiającą ich czyszczenie.